VIDEO | Românii au fost avertizați prin mesaje RO-ALERT de fenomene meteo periculoase

Mesaje RO-ALERT pentru averse torențiale.

După o rupere de nori în Dâmbovița care a adus averse torențiale și grindină de dimensiuni medii în mai multe localități, autoritățile au emis mesaje RO- ALERT de atenționare.

Avertizare meteo cod portocaliu de precipitaţii, până la ora 16.20, grindină de medii dimensiuni, averse torenţiale care vor acumula peste 30-40 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului.

Evitați deplasările și luați măsuri de adăpostire şi autoprotecţie. ISU Dâmboviţa", potrivit mesajului RO-Alert.

Zonele vizate de Codul Portocaliu

Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări pentru localitățile: Pucioasa, Răzvad, Gura Ocniței, Bezdead, Valea Lungă, Glodeni, Ocnița, Vârfuri. 

Autoritățile au emis și o avertizare hidrologică de inundații în județele Prahova și Dâmbovița.

Citeste si: VIDEO| Vremea a făcut ravagii în județul Iași: o căruță a fost luată de viitură, iar bărbatul este de negăsit

„Ca urmare a precipitațiilor înregistrate și propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte severe de inundaţii locale şi creşteri importante

de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale COTELOR DE INUNDAŢIE pe râurile din bazinele hidrografice: Ialomița- afluenții de stânga aferenți sectorului aval Ac. Bolboci – amonte S.H. Băleni și Cricovul Dulce – bazin amonte S.H. Moreni, județele: Dâmbovița și Prahova. 

Fenomenele se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare pe unele râuri mici din bazinele hidrografice: Cricovul Dulce – bazin amonte S.H. Moreni”, apare în avertizarea hhidrologică.

Cod galben de instabilitate atmosferică în 18 județe din țară

Vântul va sufla cu peste 80 de km/h și sunt așteptate descărcări electrice în mai multe regiuni.

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o atenționare de Cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă pe parcursul acestei zile, în 18 județe din Moldova, Crișana, Maramureș, Transilvania și Banat.

Potrivit meteorologilor, în intervalul orar 12:00 – 23:00, în zonele atenționate vor fi frecvent descărcări eectrice, vijelii, grindină și averse torențiale.

Citeste si:  Cod galben de inundații pe mai multe râuri din țară

ANM mai anunță că aceste fenomene se vor manifesta pe arii restrânse.

Judeţele vizate de  atenţionarea Cod galben  sunt: Botoşani, Iaşi, Vaslui, Suceava, Neamţ, Bacău, Maramureş, Bistriţa Năsăud, Mureş, Harghita, Satu Mare, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bihor, Arad şi Timişoara.

Citeste si:  Alertă meteo în România. Anunț de ultim moment de la ANM- cod galben de furtuni

În Capitală, pe parcursul zilei, vremea va fi călduroasă, cu o maximă de 33 de grade.

 

 

 

 

 


Editor web

Este absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București, specializarea Jurnalism și a urmat cursurile unui masterat în Resurse Umane.

A fost atrasă din timpul liceului de domeniul jurnalistic, motiv pentru care încă de pe băncile facultății a trecut prin redacțiile unor publicații și posturi de televiziune.

Și-a început cariera în presă în anul 2021 ca redactor pentru site-ul stirilekanald.ro, unde se află și astăzi și unde pune în practică pasiunea pentru jurnalism.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri