Rusia, un nou atac pe scară largă asupra orașului Kiev
Noi atacuri cu rachete și drone ale Rusiei au vizat capitala ucraineană Kiev, în noaptea de duminică spre luni.
UPDATE. Rusia a lansat valuri de rachete și drone asupra orașului Kiev și a regiunii înconjurătoare în noaptea de 6 iulie, ucigând cel puțin 14 persoane și rănind alte 60, potrivit unui nou bilanț din presa ucraineană.
Este al doilea atac masiv al Kremlinului asupra capitalei Ucrainei în doar patru zile.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a publicat imagini de după bombardamentele Rusiei, precizând că armata de la Moscova a lansat 68 de rachete și peste 350 de drone.
Potrivit Kyiv Independent, atacul la scară largă a venit la doar câteva ore după ce președintele Volodimir Zelenski a avertizat asupra unor noi bombardamente masive care vizează capitala Ucrainei.
Timur Tkachenko, șeful Administrației Militare a orașului Kiev, a raportat că o clădire rezidențială a fost parțial distrusă între etajele 5 și 9 din cartierul Podilskyi al orașului.
Fotografiile și videoclipurile postate pe rețelele de socializare arată că o parte a fațadei clădirii s-a prăbușit în urma unui atac cu rachete.
Mai multe blocuri de locuințe, distruse în atacurile Rusiei
Alte clădiri rezidențiale cu mai multe etaje au fost, de asemenea, lovite în cartierele Podilski, Obolonski și Holosiivski, iar alte trei clădiri de apartamente au fost vizate în cartierul Darnitski.
Președintele SUA, Donald Trump, se va întâlni cu președintele Zelenski, în timpul vizitei sale de săptămâna aceasta în Turcia, unde participă la summitul NATO, pentru a lansa o nouă inițiativă de încetare a războiului din Ucraina, a declarat duminică un oficial american de rang înalt.
"Linia frontului a înghețat clar în ultimele luni, iar niciuna dintre părți nu înregistrează progrese semnificative”, a declarat oficialul, citat de Reuters.
Donald Trump "simte o urgență reală de a încerca să oprească acest conflict”, a adăugat oficialul citat.