Curs valutar BNR, azi 17 februarie. Deși moneda euro a sărit miercuri dimineața, pe piața interbancară, de pragul maxim atins în toamna anului trecut în fața leului, BNR a anunțat un curs oficial în stagnare și azi.
Curs valutar BNR, azi 17 februarie. Leul s-a depreciat în raport cu moneda europeană, miercuri dimineața, pe piața interbancară. Potrivit site-ului Bloomberg, un euro era cotat în jurul orei 10.00 cu 4,8753 lei, puțin peste recordul istoric stabilit în toamna trecută.
Curs valutar BNR, azi 17 februarie. Banca Națională a anunțat, miercuri, un curs oficial în stagnare pentru euro, la valoarea de 4,8746 lei.
Curs valutar BNR, azi 17 februarie. Moneda europeană a atins maximul istoric în toamna anului trecut, cursul ajungând atunci la valoarea de 4,8750 lei/euro.
Citeste si: Kelemen Hunor: „Trebuie să facem un inventar al sporurilor. Nu vor fi eliminate”
Curs valutar BNR pentru Euro
Un euro= 4,8746 lei
Banca Naţională a României (BNR) a anunţat, miercuri, un curs de referinţă de 4,8746 lei pentru un euro, aproape în stagnare faţă de nivelul de 4,8747 lei pentru un euro consemnat marţi.
Cursul mediu al BNR pentru euro aferent lunii ianuarie 2020 a fost de 4,8728 lei pe unitate.
Curs valutar BNR Dolarul american
Un dolar= 4,0403 lei
Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, a crescut miercuri cu 0,82%, la 4,0403 lei pe unitate, de la nivelul de 4,0073 atins marţi.
Pe 23 martie 2020, dolarul a atins un maxim istoric, de 4,5316 lei/dolar.
Curs valutar BNR Lira Sterlină
O liră sterlină= 5,6030 lei
Lira sterlină a urcat cu 0,33% la 5,6030 lei pe unitate, cel mai ridicat ni vel atins după 17 octombrie 2020, faţă de nivelul de 5,5845 lei pe unitate consemnat marţi.
Citeste si: "Vom forţa reforma prin buget”. Premierul Florin Cîțu, schimbare de ultima oră pentru bugetul pe 2021
Curs valutar BNR Francul elvețian
Un franc elvețian= 4,5146 lei
Francul elveţian a stagnat la 4,5146, comparativ cu nivelul atins marţi, de 4,5147 lei pe unitate.
Aurul a fost cotat la 232,2769 lei pentru un gram, în declin faţă de preţul înregistrat marţi, de 235,0808 lei.
Are o experiență de peste 20 de ani în presa scrisă, online și TV, cu specializare în domeniile economic, politic și relații internaționale.
A ocupat de-a lungul timpului poziții de redactor, editor sau editor coordonator în instituții media precum Revista 22, Cariere, Business Standard, Realitatea TV, Gandul. Face parte din echipa stirilekanald.ro din iulie 2020.
Absolvent de Filosofie și Jurnalism, cu masterat în Știintele comunicării, a dezvoltat o pasiune pentru domeniul resurselor umane. Colaborează de 12 ani cu HR Club pentru realizarea Manualului de bune practici în Managementul resurselor umane. În ultimii ani a derulat mai multe proiecte de ghost-writing, cu cărți publicate la edituri de prestigiu din România.