VIDEO - EXCLUSIV: Situație inedită în România. O familie trebuie să achite 10.000 de euro pentru plimbatul cu rolele în apartament

daune morale

Daune morale de 10.000 de euro pentru zgomot

O familie din București trebuie să achite daune morale în valoare de 10.000 de euro pentru deranjarea vecinilor de la un etaj inferior.

Locuitul la bloc implică respectarea programului de liniște și o bună conviețuire cu ceilalți locatari. O familie din România a plătit scump distracția cu rolele și muzica ascultată tare.

Daune morale de 10.000 de euro pentru deranjarea vecinilor

O familie din Capitală a fost trimisă în judecată de vecinii de la etajul inferior din cauza zgomutului deranjant. 

Citeste si: VIDEO- Gândacii mișună printre produse la o renumită brutărie din România. ANPC a dat amenzi de 20.000 de lei

Familia ce se plânge de zgomot a cerut daune morale în valoare de 10.000 de euro, totul pentru mersul cu rolele prin apartament și pentru muzica ascultată mult prea tare.

”După știința mea, nu există o altă hotărâre în acest sens, iar ea este extrem de interesantă având în vedere numărul mare de persoane ce se plâng de vecinii gălăgioși”, a intervenit avocatul Adrian Cuculis.

Persoana are la dispoziție 30 de zile pentru a ataca decizia în instanță.

Amenzi de 5.000 lei pentru șoferii din București care fac zgomot în trafic

Primăria Capitalei a propus mai multe acțiuni care au ca scop diminuarea zgomotului din Capitală pe timpul nopții.

Citeste si: Ce amendă a primit un bărbat care avea ambrozie în curte. Românul a refuzat să-și curețe terenul

Soluția presupune interzicerea pe timpul nopții a autovehiculelor și motocicletelor care produc zgomot cu nivel peste 95 de decibeli. 

În acest caz, amenzile pot ajunge și la 5000 de lei, dacă sunt depășiți 100 de decibeli.


Autor

A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării cu visul de ”a lucra în televiziune” sau ” de a fi pe sticlă”. Ulterior, a realizat că îi place să scrie. ”Am fost printre cei ce au reușit să facă și practică în acest domeniu, eram pasionată de sport, așa că am ajuns să și scriu despre asta, chiar în perioada Mondialului din Rusia, și mi-a plăcut enorm”.

Iubește dansul și să-și petreacă timpul alături de cei dragi.

”Îmi plac subiectele picante, dar nu le ocolesc nici pe cele serioase.

Îmi doresc să învăț cât mai multe, să cunosc cât mai multe povești, poveștile oamenilor care încă mai cred în noi, presa. Vă invit să citiți articolele mele pe stirilekanald.ro!”.

Îți Recomandăm Și...