Cristian Botgros și-a revenit după ce a stat în comă două săptămâni. Nepotul celebrului artist Nicolae Botgros a declarat că faptul că trăiește este o minune a lui Dumnezeu, pentru că medicii nu i-au dat șanse de supraviețuire.
În luna septembrie, Cristian Botgros a ajuns de urgență la spital. Nepotul lui Nicolae Botgros a stat în comă două săptămâni, iar familia tânărului se rugau ca el să supraviețuiască, deși medicii erau rezervați în privința lui.
La vremea respectivă, au existat mai multe zvonuri pentru care Cristian ar fi intrat în comă, printre care și cel al unei supradoze, dar zvonul nu a fost confirmat. Starea lui Cristian Botgros s-a ameliorat în primele zile ale lunii octombrie, când s-a trezit din comă.
Primele declarații ale lui Cristian Botgros după ce s-a trezit din comă
Nepotul lui Nicolae Botgros a oferit primele declarații după externare. Cristian a spus că a trecut printr-o stare foarte gravă, iar faptul că trăiește este o minune de la Dumnezeu, pentru că medicii nu i-au oferit șanse de supraviețuire.
„Am stat în comă două săptămâni, deci situația a fost foarte gravă. Nu-mi dădeau șanse la viață și, printr-o minune, cu siguranță a fost voia lui Dumnezeu, m-a reîntors. Pot să spun că am renăscut. Cât am fost în Terapie Intensivă, deja conștient, până să ajung în secție, am stat tot timpul ăsta și am meditat foarte mult. M-am gândit ce fac când ies. Deci un mod sănătos de viață, alimentație corectă, sport, mă axez pe sănătate, vreau să fac sport. Să merg înainte, să fiu lângă ai mei, să facem lucruri frumoase, să cântăm și așa mai departe. E o recuperare și mai urmează cu siguranță. Deci o dietă strictă, jumătate de an sau un an. Și o lună-două, cel puțin, fără efort fizic”, a declarat Cristian Botgros, potrivit libertatea.ro.
Cristian a declarat că abia acum realizează impactul pe care sănătatea lui l-a avut asupra familiei sale.
„A fost o perioadă într-adevăr foarte grea. Abia acum încep să o tălmăcesc și să-mi dau seama cât de dureros a fost pentru persoanele apropiate și pentru părinți.