1 din 7 | Zelenski, întâlnire la Davos cu Donald Trump
2 din 7 | Volodimir Zelenski, o nouă întâlnire cu Donald Trump
3 din 7 | Acordul de pace, tot mai aproape de a fi semnat
4 din 7 | Donald Trump a anunțat că se va întâlni la Davos cu Zelenski
5 din 7 | Volodimir Zelenski a ajuns la Davos
6 din 7 | Volodimir Zelenski, discurs la Davos
7 din 7 | VIDEO Volodimir Zelenski, întâlnire cu Donald Trump la Davos. "Ultimul kilometru este întotdeauna dificil”. Liderul de la Kiev, discurs critic la adresa Europei
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a venit, joi 22 ianuarie, la Forumul Economic Mondial de la Davos pentru a se întâlni cu liderul american Donald Trump. Liderul de la Kiev a susținut și un discurs în fața liderilor prezenți la forum.
UPDATE. În sesiunea de întrebări și răspunsuri de după discursul de la Davos, Zelenski a declarat că a avut o întâlnire „bună” cu Trump și speră că se îndreaptă spre pace.
Liderul de la Kiev a menționat că "ultimul kilometru” este întotdeauna "foarte dificil”. "În timpul oricărui dialog cu orice președinte, trebuie să apăr interesele țării mele. De aceea, dialogul nu este poate simplu, dar astăzi a fost.
Președintele Ucrainei a adăugat că vor avea loc noi runde de negocieri între SUA, Ucraina și Rusia în următoarele 2-3 zile în Emiratele Arabe Unite.