VIDEO-Barcagiul beat care a provocat tragedia pe râul Mureș a fost reținut. Un copil și patru persoane au murit

VIDEO-Barcagiul beat care a provocat tragedia pe râul Mureș a fost reținut. Un copil și patru persoane au murit

Barcagiul băut care a provocat tragedia de duminică seară pe râul Mureș a fost reținut pentru 24 de ore. Un copil de trei ani și-a pierdut viața, iar alte patru persoane sunt căutate în râu.

Reprezentanții IPJ Arad au declarat că în seara zilei de 30 aprilie, în jurul orei 20.40, un bărbat de 33 de ani, din Semlac, s-a deplasat de un pe un mal pe altul al râului Mureș, cu o barcă de lemn.  

În ambarcațiune se aflau cinci persoane majore și șase minore

Citește și: O mamă a trei copii s-a înecat în vacanța din Bermuda în timp ce înota în mare/”Ne dorim ca ea să se întoarcă acasă, acolo unde îi este locul"

„La aproximativ 2-3 metri de mal ambarcațiunea s-a scufundat.În urma incidentului, a survenit decesul unui minor de 3 ani, din Semlac, în continuare fiind căutați un bărbat de 29 de ani, din Arad, un bărbat de 31 de ani, din Nădlac si doi copii minori, din Nădlac. Din cercetări a reieșit că bărbatul care conducea nu deține certificat de conducător al ambarcațiunii, iar ambarcațiunea nu este înmatriculată.

No ad for you
Testarea cu aparatul alcooltest a indicat o alcoolemie de 0,31 mg./l. alcool pur în aerul expirat, fiindu-i recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei”,  a declarat Claudia Iuga, purtător de  cuvânt al IPJ Arad. 

Citește și: Doi tineri s-au stins din viață încercând să-și salveze câinele care căzuse în apă. Doar patrupedul a supraviețuit

Căutările continuă și în această dimineață, pompierii din Timiș fiind ajunși la fața locului cu o autospecială de serviciu, șase autospeciale de primă intervenție și comandă, un microbuz, nouă bărci, o ambulanță SMURD și un echipaj

cu patru scafandri.  

  Citește și: Un minor, în vârstă de 12 ani, a murit după ce a căzut într-un lac artificial din Alba

„De asemenea, pompierii arădeni au început deplasarea către locul evenimentului. Un efectiv de 15 pompieri vor interveni cu 4 autospeciale de primă intervenție și comandă, 4 bărci, și un echipaj SMURD. Misiune în dinamică“ , a

declarat Ruxandra Klein, purtător de cuvânt al ISU Arad.  

Doi tineri s-au stins din viață încercând să-și salveze câinele care căzuse în apă. Doar patrupedul a supraviețuit

Caz șocant într-o familie de francezi! Doi soți, în vârstă de 25 de ani, care au vrut să își salveze câinele care a căzut în apă cu orice preț, au sfârșit dramatic. Cei doi s-au înecat, duminică, 2 aprilie 2023, în Sorcy-Saint-Martin, Franța. 

Cei doi soți, amândoi în vârstă de 25 de ani, au sărit într-un râu ca să își salveze cu orice preț câinele care căzuse în apă, Cu toate că s-au luptat să-și salveze patrupedul, tinerii au rămas blocați într-o conductă de beton.

Citește și:  În această țară influencerii de pe Instagram trebuie să anunțe dacă își pun filtre pe poze: „Va fi interzis”

Tragedia a avut loc în timpul unei plimbări, aparent banale.  Patrupedul  a scăpat din lesă și a sărit în apele râului, totul având loc în jurul orei locale 17:30.

La scurt timp după ce a ajuns în apă, câinele a fost luat de un curent violent. Bărbatul în vârstă de 25 de ani a sărit primul în apă în încercarea disperată de a-și salva prietenul patruped. Mai apoi l-a urmat și soția sa, care a sărit în apă cu același scop. Din nefericire, amândoi au rămas blocați într-o țeavă de beton.

Citește și: Sfârșitul tragic al Snejanei! Moldoveanca a fost înecată de fiul bătrânei de care avea grijă


Autor

Jurnalistă, călătoare, optimistă. Un rezumat în trei cuvinte al Dianei Puiu.

A urmat cursuri de actorie timp de opt ani, a terminat Facultatea de Litere, Specializarea Jurnalism și Științele Comunicării din Iași, un master în Jurnalism Tematic, Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, București, iar în prezent urmează cursurile programului de master Cultură și Literatură Română din cadrul Facultății de Litere Bacău.

A urmat cursurile de jurnalism de la Palatul Copiilor Bacău pe tot parcurusl liceului, experiență ce i-a adus și câteva colaborări cu presa locală.

Diana are o experiență de trei ani ca reporter de teren al unui radio din Iași și un an de prezentator de știri.

Iubește tot ce ține de teatru, film, pictură și modă, fiind și organizator de evenimente culturale. Când nu este la birou sau pe teren, Diana se relaxează în natură și face fotografii, una din pasiunile ei.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri