This browser does not support the video element.
Vă amintiţi scandalul din judeţul Arad, când zeci de oameni s-au trezit că tot satul lor va fi retrocedat? Ei bine, acum ar fi ieşit la iveală şi miza întregului război: zeci de milioane de euro ar fi în joc. Procurorii DNA susţin că totul e un fals şi că soţii care se dau drept moştenitori ar fi mână în mână cu un notar public. ##VIDEO36915##
-Cum e sa fiti proprietari pe un sat intreg? Ne explicati cum a fost posibil asa ceva? 25.09
- Cati bani ai luat? Nimic, nimic. Absolut nimic. Nu e corect.
VASILICA COROIU- AVOCAT: Prejudiciul adus este de 20 de milioane de euro
- Ne vrem satul inapoi
VASILICA COROIU: Cu casele oamenilor, cu padurea, cu drumurile, cu absolut totul. 04.30
Le-ar fi luat pana si cimitirul, cu tot cu mortii ingropati in el.
"Am fost restruictionati atat pe drumuri, cat si pe terenurile agricole".
-Va este teama, doamna?
- Da,pai cum sa nu.
- De ce, doamna?
-Pai unde mergem daca ne ia casa, unde mergem?
40 de oameni au venit la Curtea de Apel Timisoara, in speranta ca isi vor recastiga satul. Pana la lupta din instanta, anul trecut au dus razboaie cu executorii trimisi, se pare, abuziv, la poarta.
Cum credeti ca ar fi dat norocul peste cei doi soti ajunsi stapani peste sat? Se pare ca ar fi luat in intretinere o batrana, iar ea le-ar fi lasat, drept rasplata, teren cat vezi cu ochii. Apoi, totul ar fi fost inlesnit cu ajutorul unui notar.
Anchetatorii spun ca testamentul prin care familia a mostenit averea evaluata la peste 20 demilioane de euro este un fals grosolan, asa ca au cerut judecatorilor anularea testamentului si, implicit, casarea sentintei judecatoresti prin care sotii au fost improprietariti cu tot satul. Magistratii curtii de apel Timisoara au amanat pronuntarea pentru data de 12 decemrbie.