1 din 3 | De ce a murit, de fapt, Alicia
2 din 3 | Tânăra moartă/ tatăl fetei
3 din 3 | De ce a murit, de fapt, Alicia
Alicia, o elevă de 18 ani din Bihor, a fost găsită moartă pe un câmp din localitatea Parhida, în apropierea fermei unde făcea practică.
Trupul Aliciei a fost găsit pe câmp în după-amiaza zilei de vineri, la scurt timp după ce vorbise cu diriginta la telefon, pentru a evalua practica acesteia. Pentru eleva de 18 ani nu s-a mai putut face nimic. Cadrele medicale ajunse la fața locului, cu întârziere după cum spune tatăl victimei, au mai putut să îi declare doar decesul.
"Am sunat de 5 sau 6 ori la 112.
La scurt timp de la descoperire macabre, într-un lan de rapiță a fost descoperit și principalul suspect în cazul morții Aliciei.
Citește și: Ultimul mesaj transmis de Alicia înainte să fie ucisă. Eleva de 18 ani din Bihor a fost omorâtă de un angajat al fermei unde făcea practică: "Dacă îmi..."
De ce a murit, de fapt, Alicia
Trupul neînsuflețit al Aliciei a fost supus necropsiei. Medicii legiști au efectuat autopsia, care a scos la iveală că eleva de 18 a suferit o moarte violentă.
Potrivit surselor din anchetă, citate de ebihoreanul.ro, din raport reiese că victima avea o rană în zona gurii, provocată fie cu palma, fie cu pumnul, răni în zona gâtului, dar și o rană superficială în zona abdomenului.
Bóné József-Zsolt și-a recunoscut crima. Bărbatul, eliberat din închisoare anul trecut după ce a ispășit o condamnare de 17 ani pentru crimă, a spus că a omorât-o pe Alicia „cu cuțitul, în gât, de câteva ori”.
Părinții victimei, revoltați și devastați de durere
După ce Alisia a murit, au apărut mai mult zvonuri cum să ar fi avut o relație de mai mult timp cu presupusul criminal. Mama elevei de 18 ani a infirmat zvonurile, spunând că raportul medical a exclus posibilitate existenței unei relații între Alisia și Bone.
Femeia acuză un bărbat pe nume Ovidiu de moartea fiicei sale și promite că cei vinovați vor ajunge la închisoare, pentru ca sufletul fiicei sale să se odihnească în pace.
"Ei răspândesc minciuna că ar fi avut o relație cu Alisia de 8 luni, dar nu este adevărat, pentru că nici măcar nu era de atat timp în practică. Avem dovezi de la asta de la școala din Borșa. Un alt lucru este că Alisia s-a apărat: l-a zgâriat și l-a mușcat. Se poate vedea și pe internet, este un fapt real. Eu întreb: dacă era nevinovat, de ce timp de opt luni nu s-a făcut nimic. Am primit raportul medical, iar Alisia era încă incocentă (…) Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns. Îl voi duce pe Ovidiu acolo unde îi este locul, în închisoare, ca sufletul copilului meu să se odihnească", este mesajul transmis de mama Alisiei, pe rețelele sociale.
În încheiere, femeia i-a îndemnat să nu se prezinte la înmormântarea fiicei sale, ucise fără milă la vârsta de doar 18 ani: "Să nu îndrăzniți să veniți la înmormântare", potrivit WOWbiz.ro.