VIDEO „Doamna doctor a luat-o la palme” Mărturiile cutremurătoare ale părinților celor doi copii care au intrat în moarte cerebrală imediat după ce au fost operați la Spitalul Județean Constanța

This browser does not support the video element.

Doi copii operați în aceeași unitate medicală au ajuns în moarte cerebrală la scurtă vreme după intervenție. Ministerul Sănătății și Colegiul Medicilor analizează cele două cazuri dramatice.

Două cazuri dramatice petrecute la Spitalul Judeţean Constanţa au declanşat acuzaţii grave din partea părinţilor şi anchete inerne. Doi copii, operaţi în unitatea medicală, au ajuns în moarte cerebrală la scurtă vreme de la intervenție, familiile susţinând că întârzierile în diagnostic şi neglijența au pus în pericol viața copiilor.

Denis a intrat în moarte cerebrală la scurt timp după operație

Primul caz este al lui Denis, un băieţel de 2 ani şi 5 luni, internat înainte de Crăciun cu dureri abdominale.

Potrivit informațiilor transmise de părinții îndurerați, starea copilului s-a agravat rapid, iar medicii nu ar fi stabilit imediat un diagnostic clar. Abia după insistenţele familiei s-a efectuat un CT, care a indicat un volvulus intestinal cu necroză, o afecţiune extrem de gravă. Copilul a fost operat de urgenţă, însă părinţii reclamă că după intervenţie nu s-ar fi făcut evaluări neurologice esenţiale, deşi exista riscul ca septicemia să fi afectat creierul.
No ad for you
Ulterior, Denis a fost transferat la Spitalul Grigore Alexandrescu din Bucureşti, unde medicii au constatat edem cerebral ireversibil şi alte complicaţii severe, în aceste condiții şansele de supravieţuire fiind aproape inexistente, conform Observator.

Citește și: „Nu voi avea liniște până nu aflu tot” Mama lui Sergiu, durere fără margini și întrebări fără răspuns! Anastasia Burghelea cere să se facă dreptate pentru fiul său

„Ni s-a spus cumva răstit că ce vrem să aflăm. Copilul este într-o stare foarte gravă şi că atât poate să ne zică. Sâmbătă seara am început să ne gândim la un posibil transfer. A fost o ieşire nervoasă oarecum, atunci când am cerut informații despre cum putem transfera copilul. S-a aflat că există şi edem cerebral şi era ireversibil, iar şansele de supravieţuire sunt spre zero şi un pneumotorax drept.

De ce nu s-a făcut la Constanța şi nu s-a văzut la Constanţa şi s-a văzut aici, când nu s-a mai putut face nimic”, a povestit Valeriu Briceag, tatăl băiatului.

(sursa foto: Captură observator)

Un alt copil de 6 ani, aceeași soartă

Al doilea caz o vizează pe Anca, o fetiţă de 6 ani, operată la acelaşi spital pentru o apendicită considerată banală. La scurt timp după intervenţie, copilul a intrat în stop cardiorespirator, iar resuscitarea ar fi durat câteva minute. Mama susţine că reacţia personalului a fost întârziată şi haotică. La fel ca Denis, și Anca a fost transferată ulterior la Bucureşti, unde a fost diagnosticată tot cu edem cerebral şi declarată în moarte cerebrală.

„A venit doamna doctor, a luat-o la palme, să vadă dacă are reacţie, nu avea nicio reacţie. A ţipat la personalul care trebuia să se uite la ea că nu a fost în stare să se uite la fată, că nu a observat mai repede. A stat în stop cam cinci minute. Să plătească pentru aceşti doi copii nevinovaţi. Cu acelaşi diagnostic, edem cerebral amândoi, moarte cerebrală amândoi, din acelaşi spital”, a spus mama fetiţei.

Citește și: O fată a căzut din ambulanță în timp ce era transportată la spital. Adolescenta s-a prăbușit pe o autostradă din Anglia

(sursa foto: Captură observator)

Reacția Ministrului sănătății, Alexandru Rogobete

În urma apariţiei cazurilor în spaţiul public, conducerea Spitalului Judeţean Constanţa a anunţat declanşarea unei anchete interne, precizând că s-a autosesizat.

Ministerul Sănătăţii a reacţionat la rândul său, trimiţând corpul de control la Constanţa şi solicitând Colegiului Medicilor să analizeze situațiile dramatice, dar și scandalul gărzilor.

„Am fost în contact cu preşedintele Colegiului Medicilor din România care va demara o anchetă medicală cu privire la conduita terapeutică", a specificat Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii.


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri