Blocada impusă de SUA în Iran riscă să extindă conflictul din Orientul Mijlociu. China și Rusia se aliază într-un mesaj de avertisment la adresa președintelui Donald Trump.
Președintele chinez Xi Jinping a avertizat, marți, că ordinea mondială "se prăbușește în haos”, pe măsură ce SUA își intensifică blocada asupra Strâmtorii Ormuz .
Într-o întâlnire cu prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez la Beijing, Xi Jinping a spus că "în lumea de astăzi, haosul abundă, iar ordinea internațională se prăbușește”.
During his visit to Beijing, Spanish Prime Minister Pedro Sanchez called for Chinese intervention to help end the US-Israeli war with Iran https://t.co/a8bxc6onCq pic.twitter.com/7MGNFQoBYs
—Bloomberg (@business) April 14, 2026
Comentariile liderului chinez au venit după ce SUA au anunțat că au "implementat pe deplin” o blocadă asupra Strâmtorii Ormuz, în încercarea de a obține controlul asupra căii navigabile, transmite Daily Mail.
Două petroliere iraniene care reușiseră să treacă parțial în cursul zilei de ieri, au fost interceptate de forțele militare SUA și obligate să facă drum întors.
Relațiile din China și Rusia, tot mai apropiate
Ministrul rus de externe Serghei Lavrov, aflat la Beijing, a declarat miercuri, în cadrul primirii de către președintele chinez Xi Jinping, că relațiile dintre Rusia și China joacă "un rol stabilizator la nivel global".
Serghei Lavrov, care a sosit marți în China în vizită oficială, a afirmat că legăturile dintre Moscova și Beijing "sunt din ce în ce mai importante pentru majoritatea populației mondiale".
Conform postului Russia Today, Lavrov a adăugat că legăturile dintre Rusia și China sunt "neclintite în fața oricărei furtuni".
Russia's Lavrov says Russia can “without a doubt, compensate” China’s resource shortfall from the Iran war. pic.twitter.com/zeAcq1BNGC
— Clash Report (@clashreport) April 15, 2026
Noua ordine mondială, pe masa discuțiilor din luna mai dintre China, SUA și Rusia
Aflat la Beijing, Serghei Lavrov a anunțat că președintele Vladimir Putin va vizita China în prima jumătate a acestui an, într-un context internațional marcat de războiul din Iran, dar și de cel din Ucraina.
Anunțul a fost făcut într-un moment în care se așteaptă vizita la Beijing a președintelui american Donald Trump, prevăzută pentru 14- 15 mai.
Conform presei ameriane, este posibil ca vizitele lui Putin și Trump în China să aibă loc într-un interval scurt de timp una față de cealaltă.