Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Giurgiu au depistat, la intrarea în ţară, într-un microbuz, condus de un cetăţean român, cincisprezece cetăţeni sirieni, care încercau să treacă ilegal frontiera în ţara noastră.
Tot în urma cercetărilor s-a stabilit că şoferul intenţiona să îi ajute să treacă ilegal frontiera de stat", informează Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră într-un comunicat remis presei.
Şoferul unui microbuz a fost arestat preventiv pentru trafic de migranţi
"La data de 23 iunie, în jurul orei 23:45, la Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu, s-a prezentat pe sensul de intrare în ţară, în calitate de şofer al unui microbuz, un cetăţean român, în vârstă de 33 de ani. În urma verificărilor efectuate asupra mijlocului de transport, poliţiştii de frontieră au observat că în spaţiul destinat mărfii sunt făcute modificări la un perete al acestui compartiment. Astfel, au fost descoperiţi, în peretele dublat, cincisprezece persoane de sex masculin. La cercetări, poliţiştii au stabilit că persoanele în cauză sunt de naţionalitate siriană şi intenţionau să ajungă în Olanda şi Germania.
Citeste si: Un bărbat de 70 de ani a căzut cu ATV-ul într-o râpă
În mașină se aflau 15 migranți
Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, pentru cetăţenii străini, respectiv de trafic de migranţi în formă agravantă pentru conducătorul mijlocului de transport, acesta fiind arestat preventiv pentru o perioadă de 29 de zile.
În baza Acordului de readmisie româno-bulgar, cei 15 cetăţeni de origine siriană au fost preluaţi de Poliţia de Frontieră din Republica Bulgaria pentru continuarea cercetărilor.
A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării cu visul de ”a lucra în televiziune” sau ” de a fi pe sticlă”. Ulterior, a realizat că îi place să scrie. ”Am fost printre cei ce au reușit să facă și practică în acest domeniu, eram pasionată de sport, așa că am ajuns să și scriu despre asta, chiar în perioada Mondialului din Rusia, și mi-a plăcut enorm”.
Iubește dansul și să-și petreacă timpul alături de cei dragi.
”Îmi plac subiectele picante, dar nu le ocolesc nici pe cele serioase.
Îmi doresc să învăț cât mai multe, să cunosc cât mai multe povești, poveștile oamenilor care încă mai cred în noi, presa. Vă invit să citiți articolele mele pe stirilekanald.ro!”.