Stiri Actuale
Un chirurg de la Spitalul din Brasov, condamnat la doi ani de inchisoare dupa ce un pacient a murit pentru ca i-au fost administrate numai anelgezice timp de trei zile
Un medic chirurg de la Spitalul Judetean de Urgenta (SJU) din Brasov a fost condamnat la doi ani de inchisoare cu suspendare pentru ucidere din culpa, dupa ce, in urma cu cinci, un pacient care a venit la unitatea sanitara cu dureri abdominale puternice a murit in conditiile in care timp de doua zile i-au fost administrate doar analgezice. De asemenea, chirurgul, in solidar cu spitalul, a fost obligat sa plateasca rudelor barbatului decedat daune morale in valoare de 30.000 de euro.
Medicul Alexandru Moldovean, de la SJU Brasov, a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Brasov la doi ani de inchisoare cu suspendare pentru ucidere din culpa.
"Condamna pe inculpatul Moldovean Alexandru la pedeapsa de doi ani inchisoare pentru ucidere din culpa. Suspenda conditionat executarea pedepsei pe durata unui termen de...