Incredibil cum au reușit două femei să se îmbogățească din escrocherii! Peste zece bătrâni le-au căzut în plasă

Incredibil cum au reușit două femei să se îmbogățească din escrocherii! Peste zece bătrâni le-au căzut în plasă

(Sursa foto: istock.com)

Bilanțul femeilor care au reușit să se îmbogățească din escrocherii: 11 jafuri în șase luni. Inculpatele sunt două femei de 50 și 30 de ani. Iată prin ce metodă își ademeneau victimele și reușeau să le jefuiască fără ca ele să-și dea seama!

Două femei, în vârstă de 30, respectiv 50 de ani, au fost arestate marți, 21 martie 2023, de oamenii legii în cadrul unei anchete a Parchetului de la Roma. Celor două individe li se aduc următoarele acuzații: 11 lovituri și furturi în perioada septembrie 2022 -martie 2023. Una dintre inculpate  a executat anterior o pedeapsă privativă de libertate, după ce a fost condamnată definitiv la 11 ani în spatele gratiilor.

Mai exact, este vorba despre Natascia Glaudi, o italiancă în vârstă de 50 de ani, acuzată de omor din culpă.

Citește și: Un român care s-a ales cu șodul fracturat în timpul reținerii de către Poliție, a primit despăgubiri imense. Suma trece de 30.000 de lei

În urmă cu aproximativ douăzeci de ani, italianca a fost condamnată pentru că ar fi ucis  o persoană în vârstă prin administrarea de substanțe psihoactive, în special benzodiazepine.

No ad for you
Acest modus operandi este foarte asemănător cu cel de azi alături de complicea ei, Meghi Lucchesi, o altă italiancă în vârstă de 30 de ani. 

Metoda prin care femeile comiteau jaful "cu somnifere" 

Prejudiciul pe care l-au cauzat cele două inculpate se ridică la aproximativ 160.000 de euro. Investigațiile carabinierilor au fost declanșate după un jaf care a avut loc pe data de 9 septembrie 2022 a cărui victimă a fost un bătrân în vârstă de 90 de ani.

La acea vreme, una dintre cele două femei l-a abordat pe bărbatul în vârstă de 90 de ani pe stradă, iar apoi l-a convins să se întoarcă acasă în compania ei. Acolo, individa l-a drogat cu o băutură: cel mai probabil un amestec format din droguri și diverse substanțe psihoactive. Profitând de starea de confuzie în care se afla victima, femeia i-a sustras banii și cardurile, dar și telefonul mobil pentru ca acesta să nu poată solicita ajutor. Aflat

în această ipostază, pensionarul, din cauza consumului excesiv de narcotice și a vârstei înaintate, a adormit aproximativ două zile.

Citește și: Cazul care a cutremurat o țară întreagă! Trei români au abuzat 11 băieți pe care i-au abordat pe un site de întâlniri

Familia bărbatului a tras un semnal de alarmă carabinierilor, îngrijorați pentru că nu au putut să-l contacteze în niciun fel: în interiorul casei, victima a fost găsită într-o stare de confuzie completă până la punctul de a nu putea vorbi sau raporta informații utile către anchetatori.

În apartament, oamenii legii au reușit să găsească o rețetă și un bon de la o farmacie din zona în care se aflase anterior bătrânul. Analizând imaginile camerelor farmaciei și ale altor magazine din cartier, anchetatorii  au reușit să reconstituie scena și să identifice mașina suspectelor.

O fază ulterioară a anchetei a făcut posibilă strângerea de probe solide împotriva celor două femei cercetate și pentru alte cazuri de tâlhărie și intrări prin efracție. Cele două suspecte au acordat o mare atenție în a încerca să facă dispărute toate urmele trecerii lor, inclusiv recipientele în care era dizolvat narcoticul administrat victimei.

Citește și: Incident terifiant într-o gospodărie! Un bărbat și-a ucis, din greșeală, soția cu drujba


Autor

Este studentă în anul al treilea la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București. A absolvit profilul filologic al Colegiului Național Ion Creangă din Capitală.

Pasiunea ei pentru domeniul jurnalistic a început încă de pe vremea când era elevă în clasele primare. Fiind foarte dornică să afle mai multe lucruri despre mass-media și televiziune, Alexandra a urmat mai multe cursuri destinate copiilor și adolescenților.

Pe lânga pasiunea pentru jurnalism, Alexandra este foarte interesată de teatru și film. În liceu a urmat cursuri de actorie și a participat la festivaluri pentru liceeni., iar ,,Titanic Vals” de Tudor Mușatescu este piesa ei de teatru preferată.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri