1 din 4 | Jurnalista Madalina Puscalau este noul purtator de cuvant al presedintelui Klaus Iohannis
2 din 4 | Jurnalista Madalina Puscalau este noul purtator de cuvant al presedintelui Klaus Iohannis
3 din 4 | Jurnalista Madalina Puscalau este noul purtator de cuvant al presedintelui Klaus Iohannis
4 din 4 | Jurnalista Madalina Puscalau este noul purtator de cuvant al presedintelui Klaus Iohannis
"Este si dorinta mea de a ma implica mai activ în aceea ce însemana prezenta publica, pentru ca doresc sa particip la ceea ce înseamna schimbarea în bine a României.(...) Sper sa fie o colaborare foarte buna", a spus Dobrovolschi.
Madalina Dobrovolschi este primul purtator de cuvânt al presedintelui Iohannis care sustine declaratii de presa.
Madalina Dobrovolschi este jurnalista, lucrând în trecut la postul Antena 3, B1TV, iar apoi, în ianuarie 2016, a trecut la TVR.
Presedintele Klaus Iohannis a mai avut un singur purtator de cuvânt pâna acum, de la preluarea mandatului. Este vorba despre fostul jurnalist BBC Tatiana Niculescu Bran, care a fost numita în decembrie 2014.
Ea si-a atras critici dupa ce, la scurt timp de la numire, a scris pe Facebook ca Palatul Cotroceni aduce aminte de fostul dictator Nicolae Ceausescu din cauza starii cladirii.
"Strabatând culoarele Palatului, întelegi mai bine România celor 25 de ani de la caderea comunismului, cu bune si cu rele, cât si cultura baronului” local.
(...) Te astepti ca, dând la o parte coltul unei cortine care acopera o usa, sa gasesti, expus la loc de cinste, vreun portret al lui Nicolae Ceausescu, scria Tatiana Niculescu Bran.
Dupa demisia ei, Klaus Iohannis a numit-o pe consilierul de stat de la Departamentul de Comunicare Publica Daniela Bârsan sa coordoneze activitatea departamentului, fara a fi însa desemnata si purtator de cuvânt.