VIDEO Motivul crimei din Bihor. Ucigașul a mărturisit de ce i-a luat viața Aliciei și a fost arestat pentru 30 de zile

Bărbatul în vârstă de 39 de ani a ajuns în fața judecătorilor de la Tribunalul Bihor, unde a explicat de ce a ucis adolescenta.

În fața instanței, ucigașul a spus că a comis crima din gelozie. Individul ar fi vrut o relație cu adolescenta de 18 ani, dar aceasta l-a refuzat, ceea ce l-a scos din minți.

Criminalul spune că nu și-a dorit să o omoare pe Alicia și îi pare rău pentru tragedie. Amintim că individul a fugit în urma crimei de vineri, iar polițiștii au pornit în căutarea sa.

Ucigașul a fost urmărit cu câinii antrenați și cu dronele. Oamenii legii au reușit să îl găsească după aproximativ șase ore. Criminalul era într-un lan de rapiță, la aproximativ 1 kilometru de locul faptei.

În fața anchetatorilor, bărbatul a reconsituit evenimentele. Individul a fost arestat pentru omor calificat pentru o perioadă de 30 de zile.

Citește și: Pasagerii din croaziera cu Hantavirus, evacuați în Tenerife. Un român stabilit în zonă a făcut mărturii: „Lumea este agitată, necăjită și supărată”

No ad for you

Cauza morții elevei de 18 ani. Ce au descoperit medicii legiști

Criminalul în vârstă de 39 de ani lucra la ferma la care Alicia făcea practică. În urma tragediei, trupul adolescentei a fost preluat pentru efectuarea necropsiei. Medicii legiști au făcut autopsia, care a arătat că tânăra a suferit o moarte violentă. Victima avea o rană în zona gurii, provocată fie cu palma, fie cu pumnul, avea răni în zona gâtului și o rană superficială în zona abdomenului, precizează surse din anchetă, notează ebihoreanul.ro.

Bone Zsolt a recunoscut pe loc crima, dar bărbatul nu este la prima infracțiune. Ucigașul a mai fost condamnat pentru crimă și tâlhărie în anul 2010. Atunci a primit o sentință la 20 de ani de închisoare, dar a fost eliberat condiționat pe 24 aprilie 2025. În cazul Aliciei, criminalul a mărturisit că i-a luat viața după ce i-a dat „cu cuțitul în gât de câteva ori”.

După moartea Aliciei au apărut anumite zvonuri, cum că eleva ar fi avut o relație de mai mult timp cu criminalul, teorie negată de mama adolescentei, care a precizat că raportul medical a exclus posibilitatea unei relații între Alicia și ucigaș.

Imediat după crimă, tatăl fetei a ajuns la fața locului. Bărbatul a făcut mai multe acuzații și a spus că echipajele medicale au ajuns cu mare întârziere la locul cu pricina, iar cadrele medicale nu au mai putut decât să declare decesul.

„Un cioban, recidivist criminal, mi-a executat fiica. Făcea practică la el. I-a tăiat gâtul fetei noastre, care făcea practică la el. Pușcăriașul respectiv o ținea pe față de mână și o trăgea în lanul de rapiță! Stau și se uită unul la celălalt...În ce țară trăim? O oră și jumătate m-am rugat să trimită un echipaj să o salveze. Am sunat de 5-6 ori. După o oră și jumătate a venit ambulanța”, a spus tatăl fetei, distrus de durere.

Citește și: El este Ștefan, românul găsit mort într-un canal din Italia. Bărbatul fusese dat dispărut de părinți, de o săptămână


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri