Tragedie în sport. Laura Dahlmeier, campioană olimpică și de 7 ori campioană mondială, a murit într-un accident stupid pe munte

1 din 2 | Laura Dahlmeier, lovită de o avalanșă de pietre

(Sursa foto: Facebook)

2 din 2 | Tragedie în sport. Laura Dahlmeier, campioană olimpică și de 7 ori campioană mondială, a murit într-un accident stupid pe munte

Laura Dahlmeier, campioană olimpică de biatlon din Germania, a murit într-un accident tragic de alpinism în Munții Karakoram din Pakistan, a declarat echipa ei pentru agenția dpa.

Laura Dahlmeier a murit. Tânăra sportivă în vârstă de 31 de ani a fost lovită de o cădere de pietre pe Vârful Laila, la o altitudine de aproximativ 5.700 de metri.

Partenera de ascensiune a strigat-o fără rezultat

Laura Dahlmeier încerca să escaladeze Vârful Laila, un munte din lanțul muntos Karakoram din nordul Pakistanului, care depășește 6.000

de metri.

Partenera ei de alpinism, care a scăpat fără să fie lovită de pietrele căzute, a „lansat imediat un apel de urgență, iar o operațiune de salvare a fost lansată fără întârziere”, a relatat agenția sportivă.

Partenera „a încercat timp de mai multe ore să-i ofere asistență, dar acest lucru s-a dovedit imposibil din cauza terenului dificil și a căderilor persistente de pietre”.

No ad for you

Ea „nu a observat niciun semn de viață” din partea lui Dahlmeier și apoi „a decis în timpul nopții să se retragă din zona periculoasă și să continue coborârea”.


Autor
Îți Recomandăm Și...
Parteneri