VIDEO "Nu suntem într-o situație ideală" Președintele interimar Ilie Bolojan, apel către români să voteze pe 18 mai pentru o "Românie europeană"

Președintele interimar, Ilie Bolojan, la vot

(Sursa foto: Presidency.ro)

Președintele interimar Ilie Bolojan, prezent la un forum de business din Capitală, a făcut un apel la români în orizontul alegerilor prezidențiale din 18 mai, când se alege viitorul șef al statului dintre George Simion și Nicușor Dan.

Președintele interimar Ilie Bolojan s-a referit, miercuri 7 mai, la contextul dificil în care se află România în contextul alegerilor prezidențiale, îndemnându-i pe cetățeni să voteze pentru o "Românie europeană".

Citește și: VIDEO România, fără cârmaci: Țara are pentru prima dată în istorie și președinte și guvern interimar. Ce nu poate face statul în această perioadă

"Nu suntem într-o situație ideală, trebuie să recunoaștem.
Vremurile linistite au apus. Cred că acum, de duminică într-o săptămână, fiecare român care se va duce să voteze va face istorie",
a declarat Ilie Bolojan.

Potrivit liderului interimar de la Cotroceni, performanța se face cu seriozitate, nu cu scandal. 

"Rugămintea mea e sa vă duceti să votati așa cum vă dictează conștiința, dar gândiți-vă la statutul României în această lume, la demnitate, la oamenii care lucrează, la normalitate, iar toate aceste lucruri înseamnă România europeană, România care munceste, care înțelege că performanța se face cu seriozitate, nu cu scandal",

No ad for you
a precizat Bolojan.

Președintele interimar a subliniat că România nu se schimbă din București, dintr-o guvernare sau alta.

În plus, țara noastră "se schimbă cu o viteză mai mare când oamenii fac mai mult decât li se cere".


Autor
Îți Recomandăm Și...
Parteneri