Localnicii din Galați și Brăila spun că nu mai liniște și nu pot să doarmă după ce, pe cer, ar fi apărut alte obiecte luminoase. Săptămâna trecută, o dronă s-a prăbușit în apropiere de Brăila.
„O adevărată psihoză domnește în Galați și Brăila din cauza dronelor. Seara trecută, alte obiecte luminoase au apărut pe cer și i-au băgat în sperieți pe oameni. Îngrijorarea și panica sunt cu atât mai mari cu cât săptămâna trecută s-a prăbușit o dronă, la mai puțin de 20 de km de Brăila. În realitate, aparițiile bizare de ieri sunt niște lumini de semnalizare, utilizate în timpul unui exercițiu dintr-un poligon”,
Psihoza dronelor militare
Mai multe lumini bizare, care au apărut pe cer noaptea trecută, le-au dat fiori reci gălățenilor.
„În primă fază, patru-cinci lumini. Foarte puternice! Imediat apăreau alte patru-cinci, se stingeau cele din urmă! Tot timpul apăreau în stânga! Lampioanele...ar fi plecat de jos luminile. Avioane nici atât, nu avea cum, nu se mișcau! Elicoptere nici atât”, a
Citește și: VIDEO- Terorizați din cauza dronelor. Localnicii din comuna Frecăței nu mai au liniște, după ce o dronă s-a prăbușit în urmă cu o săptămână
Obiectele zburătoare luminau atât de puternic încât au fost observate din mai multe comune din jurul orașului.
„Păreau a fi drone, dar nu pot să fiu sigur de asta”, a spus alt martor.
Mai multe fotografii și videoclipuri în care apăreau obiectele zburătoare au fost postate pe rețelele de socializare. Vestea s-a răspândit repede printre oameni, iar mulți nu știau ce să creadă.
După ce săptămâna trecută o dronă s-a prăbușit lângă Brăila, mai toți s-au gândit că dronele militare utilizate în războiul dintre Ucraina și Rusia au ajuns din nou pe teritoriul nostru.
Îngrijorarea este justificată, spun specialiștii, mai ales în lipsa unei comunicări din partea autorităților.
„Întotdeauna au existat conspirații legate de orice apare suspect și nu înțelegem. Când apăreau luminițe pe cer, cu câțiva ani în urmă, când nu era război în Ucraina, credeam că sunt OZN-uri sau orice altceva. Totdeauna am asociat neștiința noastră cu ceva ce am văzut prin filme, tot felul de teorii ale conspirației. Nu aș spune că este o isterie, ci o teamă firească”, a explicat Ciprian Necula, sociolog.
Abia după ora prânzului cei de la Prefectură au elucidat misterul luminilor bizare.
„Facem precizarea că așa-numitele obiecte zburătoare filmate seara trecută pe cerul Galațiului au provenit de la tragerile de artilerie cu proiectile de iluminarea a câmpului tactic din cadrul exercițiului de noapte din Poligonul Smârdan”, a transmis Prefectura Galați.
Exerciții similare sunt programate până la finalul lunii, așa că oamenii nu au de ce să se îngrijoreze.