VIDEO - Cutremurător! Mărturii din iadul de la Piatra Neamț
"În secția arsă și plină de cearșafuri albe, am început pat cu pat să-mi caut mama" povestește, cutremurător, o asistentă medicală din iadul de la Piatra Neamț.
![](https://cdn.knd.ro/media/521/2863/1649/20115265/1/main-mare-skd-marturii-ati.jpg?width=900&height=794)
"În secția arsă și plină de cearșafuri albe, am început pat cu pat să-mi caut mama" povestește, cutremurător, o asistentă medicală din iadul de la Piatra Neamț.
Cu o putere de sacrificiu aproape dumnezeiască, Tatiana Gavril aduna la pieptul ei copii orfan i, pe care îi călăuzea cu blândețea și înțelepciunea de mamă, pe făgașul cel bun al vieții. Pentru sufletele abandonate, mama Tatiana își transformase casa, în așezământ și cu mâinile neobosite, trudea să le ofere celor mici încrederea că viața nu e doar nedreaptă. Raiul pentru care s-a luptat atât s-a năruit la câteva zile după ce s-a internat la Piatra Neamț:
Cu doar câteva ore înainte să izbucnească focul, Felicia- asistentă medicală la același spital- i-a stat alături și își amintește, tulburată, că mama ei părea aproape vindecată. Boala nu-i mai apăsa atât de tare pieptul dar era neputincioasă. Când flăcările au izbucnit, mama Tatiana s-a luptat să coboare din pat și aproape că reușise însă fumul înecăcios i-a adus moartea.
„M-am echipat în combinezon și am fugit pe secția de ATI. Secția era arsă, totul era negru, apă pe jos. M-am uitat în jur și am văzut paturi acoperite cu cearșafuri albe pe care zăceau cadavrele. Am început să caut în fiecare pat și în cele din urmă am găsit și cadavrul mamei mele. Am înțeles că a fost conștientă, după poziția pe care o avea a vrut să se dea jos din pat”, spune fata femeii.
Deocamdată, zece suflete am plătit tribut unui sistem incapabil să ne apere. Părinți, bunici, frați și surori pentru care semenii lor au aprins candele, în semn de durere si revoltă.
„Omului a ajuns sa ii fie frică de spital! Sunt recunoscatoare ca nu fac parte din sistemul asta, m-as simti partasa la un genocid. M-as simti partasa sistemului astuia caruia nu ii mai pasa de om!
Pacat de sufletele astea care... nu aveau vina. Au venit sa se vindece si pleaca in patru scanduri”, spun oamenii,.
Printre cei care nu meritau un astfel de sfârșit, se află și Clement Irimia.
Citeste si: Gingii inflamate la bebelusi: cauze si solutii privind tratamentul- catena.ro
Oricâtă suferință am îndura, trecutul nu-l putem schimba, dar stă în puterea noastră să construim un viitor mai sigur. Un pas ar fi, spun rudele îndoliate, să fie pedepsiți vinovații- de la cel mic, la cel mai înalt în funcție.
Citeste si: Culiță Sterp, amintiri traumatizante din copilărie: „Râdeau copiii de mine.”- kfetele.ro