Stiri Auto
Amenzi de 1,4 milioane de lei, date de Protecţia Consumatorilor după controale la service-uri auto
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a dat amenzi de 1,4 milioane de lei, în urma unor controale făcute la service-uri auto, fiind constatate abateri precum practici incorecte, lipsa autorizaţiilor de funcţionare, a informaţiilor privind garanţia pieselor de schimb sau a lucrărilor, nerespectarea timpului de remediere pentru defecţiunile acoperite de garanţie.
Controalele ANPC au avut loc în toată ţara, în perioada 15 iunie - 10 iulie, vizând respectarea prevederilor legale privind protecţia consumatorilor la service-urile auto şi la comercializarea/promovarea autoturismelor şi pieselor auto în showroom-uri.
Astfel, din rezultatele centralizate până în prezent,...