Stiri Actuale
VIDEO - Nu-și lasă copiii la școala din altă comună. Părinți: Să rămână copiii în sat
Zeci de părinții din localitatea bistrițeană Suplai refuză să își trimită copiii la școală, după ce unitatea de învățământ din sat s-a desființat, iar micuții trebuie să facă naveta, pe o distanță de 5 kilometri pentru a merge la școală într-o altă localitate.
"Noi dorim ca școala să rămână toată viața. Să rămână școala . Să ne rămână copiii în sat. Eu cred că școala nu trebuie să aducă profit. Așa ni s-a spus la director, că școala nu aduce profit ", spun oamenii.
Dis-de-dimineață, zeci de părinți însoțiți de copii s-au adunat în fața școlii din...